دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

 یادداشت؛   
عیدقربان؛ تلنگری برای دل کندن از خواسته ها
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
این روز عظیم فرصتی است برای آنکه از هرچه ما را به زمین می چسباند رها شویم و تمام خواسته ها ، آرزوها و محبوب های خود را قربانی کنیم.

به گزارش خبرنگار مرآت، براساس روایات معتبر اسلامی 4 روز در اسلام عید است؛ عید فطر، عید قربان،عید غدیر و روز جمعه ، از این رو امروز دهم ذی الحجه براساس آیات و روایات معتبر اسلامی عید و مورد لطف و عنایت ویژه و از روزهای برگزیده خداوند است.

امروز روزی است که ابراهیم (ع) تنها فرزند دلبند خود را به قربانگاه برد و این قربانی نمادی برای دل بریدن از تعلقات دنیایی و تسلیم امر خداوند بودن است تا مسلمانان همواره به یاد این صحنه عظیم سنّت قربانی در روز عید قربان و در سرزمین منا را  به یاد آن رخداد عظیم انجام دهند.

اما فضایل این روز عظیم بسیار است و در ان عبادت بسیار سفارش شده و احیای شب عید قربان ، دعا، نماز و نیایش فضلیت فراوانی دارد.

 در روز عید قربان اعمالی مانند غسل، نماز عید قربان، قربانی کردن، زیارت امام حسین علیه السلام و خواندن دعای ندبه، مستحب است،اما روزه گرفتن در عید قربان مانند عید فطر حرام است.

قرض گرفتن برای اطعام فقرا در عید قربان شایسته است

و باید بدانیم این روز عظیم فرصتی است تا به یاد مستمندان باشیم و به فرموده پیامبر اعظم (ص) شعبان ماه من و رمضان ماه خدا و بهار مستمندان است و عید قربان قرار داده شده تا (با ذبح قربانی) مستمندان را از گوشت قربانی سیر کنید، پس آنان را از این اطعام بهره مند سازید.

نباید فراموش کنیم در کنار دل بریدن از تعلقات دنیایی شاید فلسفه ذاتی دیگر این روز عظیم اطعام نیازمندان است و شاید روایتی دیگر از پیامبر اعظم  ما را به  احیای این سنت تاریخی و دینی ترغیب کند.

رسول الله فرمودند: که اگر کسی برای قربانی کردن در این روز قرض کند شایسته است، این نکته بسیار مهم است؛ چون در اسلام اصل قرض گرفتن مکروه است و سفارش شده انسان تا وقتی مجبور نشده در نزد دیگران اظهار نیاز نکند.

ولی در برخی موارد مثل اینجا قرض جایز شمرده شده که نشان از اهمیت بالای این عمل دارد، حتی برای تشویق بیشتر فرمودند: «قرض کن که وام آن پرداخت شدنی است»؛ یعنی پرداخت آن را خداوند متعال تضمین کرده است.

عید قربان؛ قدردانی خداوند از پیامبر خود

مقام معظم رهبری به این روز عنایت ویژه داشتند و در حکمت و بزرگی آن فرمودند: اگر به حکمت مندرج در عید قربان توجه شود، خیلی از راهها برای ما باز می شود، در عید قربان یک قدردانی بزرگ الهی نهفته است از پیامبر برگزیده‌ی حضرت حق، حضرت ابراهیم (علیه‌السّلام) که آن روز ایثار کرد.

بالاتر از ایثار جان، در مواردی ایثار عزیزان است. او در راه پروردگار، به دست خود عزیزی را قربان میکرد؛ آن هم فرزند جوانی که خدای متعال بعد از عمری انتظار، در دوران پیری به او داده بود؛ که فرمود: «الحمد للَّه الّذی وهب لی علی الکبر اسماعیل و اسحاق» (۱). خدای متعال این دو پسر را در دوران پیری، لابد بعد از یک عمر انتظار و اشتیاق، به این پدر داده بود؛ امید فرزند هم دیگر بعد از آن نداشت.

این ایثار و این گذشت، یک نماد است برای مؤمنانی که می خواهد راه حقیقت را، راه تعالی را، راه عروج به مدارج عالیه را طی کند ، بدون گذشت، امکان ندارد،همه‌ی امتحانهائی که ما می شویم، در واقع نقطه‌ی اصلی آن همین است.

و حال برای یافتن علت قرابت عید قربان تا غدیر سخن بسیار است و شاید در خلاصه کلام قربان باید باشد و تعلقات باید قربانی شود تا بتوان مقام امامت رادرک کرد و خداوند متعال ابراهیم را از راههای گوناگون آزمود تا اورا به مقام امامت برساند.

پیرو امام بودن یعنی عبور از تعلقات دنیایی

بنابراین می توان گفت هرکس بخواهد پیرو راستین امام باشد باید در این وادی قدم بگذارد. یعنی همانطور که امام، امام نمی شود مگر اینکه تسلیم محض خدا باشد، پیروان ائمه هم نمی توانند در ولایت ایشان که صراط مستقیم الهی است ثابت قدم باشند مگر اینکه تلاش کنند از تمایلات خود عبور کند و تمام خواسته ها و آرزوها و محبوب های خود را قربانی کند و همه چیز را برای خدا و در راه خدا بخواهد.

و حال در شرایط امروز جامعه باید عید قربان را با امروز در یابیم و از هرچه مارابه زمین می چسباند رها شویم ،قرآن کسانی را که بخاطر علاقۀ شدید به دنیا از جهاد در راه خدا فراری هستند و بهانه می آورند اینگونه توصیف می کند: اثاقلتم الی الارض؛ یعنی به شدت به زمین چسبیده اید و از زمین برخاستن برایتان سنگین است.

بنابراین چارۀ پرواز و تعالی کندن از زمین و بریدن رشته تعلقات است،قربانی کردن به این معنا نسبت به هر فرد و هر زمان مصادیق فراوانی پیدا میکند، برای شخصی بریدن از مال، برای برخی بریدن از مقام، برای برخی شهرت، برای برخی زن و فرزند و برای برخی چندین مورد با هم، آن تعلّقی است که باید آن را ببرند تا بتوانند نجات پیدا کنند و در دنیا نمانند و آسمانی شوند.

لازم به ذکر است تعلّقات لزوماً چیزهای منفی یا بد نیستند، چه بسا موارد حلال و خوبی باشند اما برای رفتن به مراتب بالاتر از آنها گذر کرد.
بنابراین می توان گفت به تعداد تعلقات و آرزوهای و خواسته های بشر چیزهایی وجود دارد که می توان قربانی کرد؛ یعنی باید از آنها گذشت تا به پیشرفت و تعالی رسید.

مهدی اشرف - کارشناس مذهبی

انتهای پیام/

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.