تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

    
نامه جمعی از دانشجویان دکترای دانشگاه سمنان به وزارت علوم در خصوص مخالفت این دانشگاه با حذف ترم
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
در نامه دانشجویان دانشگاه سمنان آمده است: در حالی که اطلاعیه‌های اولیه دانشگاه سمنان از موافقت بی‌قیدوشرط با درخواست‌ها برای حذف ترم حکایت می‌کردند، این دانشگاه اکنون با درخواست‌ها برای حذف ترم مخالفت می‌کند.

به گزارش خبرنگار مرآت، جمعی از دانشجویان دکتری دانشگاه سمنان، با ارسال نامه‌ای به وزارت علوم، به عدم موافقت این دانشگاه با حذف ترم بدون احتساب سنوات انتقاد کردند. دانشگاه سمنان که پیش‌تر در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود که با تمامی درخواست‌ها برای حذف ترم موافقت خواهد کرد، اکنون با برخی از درخواست‌ها به طور رسمی مخالفت کرده و برخی دیگر از درخواست‌ها را در دست بررسی دارد.

متن این نامه را از نظر می‌گذرانید:

«جناب آقای دکتر غلامی

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

با سلام

احتراماً به استحضار می‌رساند به دلیل شیوع ویروس کووید-19 و تعطیلی ناگهانی دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی در اسفند 1398، دانشجویان "به ویژه در مقطع دکتری" از امکانات مورد نیاز برای انجام امور تحقیقاتی، آزمایشگاهی و علمی محروم گردیده‌اند. لذا دانشگاه سمنان برای کاهش دغدغه دانشجویان و خانواده‌های ایشان، اطلاعيه‌اى رسمی مبنى بر امكان درخواست حذف ترم جاری بدون احتساب سنوات، در تاریخ ۲۲/۱۲/۱۳۹۸ منتشر نمود.

در اطلاعیه رسمی فوق الذکر (اطلاعیه شماره 5) که به پیوست قابل مشاهده است، صراحتاً ذکر شده است که این درخواست از سوی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی مورد موافقت قرار می‌گیرد. در این اطلاعیه و اطلاعیه‌های بعدی دانشگاه هيچ گونه معيارى برای تأیید یا عدم تأیید درخواست‌های دانشجویان اعلام نشده و آنچه که از فحوایِ اطلاعیه‌های دانشگاه بر می‌آمد ناظر بر موافقتِ بدون قید و شرط با درخواست حذف ترم دانشجویانِ متقاضی، از سوی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه می‌باشد.

متاسفانه پس از گذشت ۳ ماه از انتشار اطلاعیه شماره 5، تحصیلات تکمیلی دانشگاه بدون استناد به هيچ حكم قانونىِ مشخص و تنها با ذکر"اعطاء تسهیلات خاص" مخالفت خود را با قاطبه‌ی درخواستهای حذف ترم دانشجویان مقطع دکتری اعلام کرده است. این در صورتی است که دانشجویان دکتری حتی از تسهیلات اولیه همچون خوابگاه، فضای کتابخانه، حضور در آزمايشگاه و سایت نیز کاملاً محروم بوده‌ و حتی امکان ارتباط با اساتید راهنما نیز بسیار محدود بوده است. این تصمیم دانشگاه، موجباتِ دغدغه‌ای مضاعف همچون بحث آزمون های جامع، دفاع از پروپوزال، رساله و ... برای دانشجویان مقطع دکتری گردیده است. در ضمن در دانشگاه سمنان دانشجویان روزانه‌ی مقطع دکترا بعد از ترم نهم ناگزیر به پرداخت شهریه کامل هستند.

ما دانشجویان مقطع دکتری قویاً با رأى صادره مبنی بر عدم تایید "حذف ترم بدون احتسابِ سنوات برای ترم جاری" مخالف هستيم و از مسئولين محترم وزارت علوم خواهشمندیم با توجه به ابلاغیه وزارت علوم در مورد برخورد سهل گیرانه دانشگاه‌ها در خصوص حذف ترم دانشجویان، این موضوع را پیگیری کرده تا از تضییع حق دانشجویان جلوگیری شود.

متن کامل اطلاعیه‌ی شماره ۵ و نیز تصویر کارت دانشجویی برخی از دانشجویان دکتری به پیوست تقدیم حضور می‌گردد.

با سپاس و آرزوی سلامتی

والسلام علی من اتبع الهدی

دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه سمنان»

متن اطلاعیه شماره 5 دانشگاه سمنان را این‌جا بخوانید.

شایان ذکر است به تازگی ملک‌زاده مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه سمنان در گفتگو با خبرِ صداوسیمای سمنان، ضمن رد این مطلب که با تمامی درخواست‌ها برای حذف ترم مخالفت شده است گفت: ما حدودا 720 درخواست داشتیم و 200 مورد را بررسی و موارد موافقت را اعلام کردیم؛ 500 درخواست دیگر باقی مانده و معاونت آموزشی دانشگاه، به دنبال آن بود