تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

پربازدیدترین ها

آخرین اخبار

گفتگوی مرآت با مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان؛
استانداردسازی سامانه گرمایشی کلاس‌های درس امسال به پایان می‌رسد/ تکمیل ساخت 202 کلاس تا پایان امسال
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرکل نوسازی مدارس استان سمنان می‌گوید استانداردسازی سامانه گرمایشی کلاس‌های درس امسال به پایان می‌رسد.

به گزارش خبرنگار مرآت، طرح «آجر به آجر» بهانه‌ای شد تا در گفتگو با سعید هژبری، پاره‌ای از مسائل مرتبط با حوزه نوسازی و تجهیز مدارس را مورد واکاوی قرار دهیم. مدیرکل نوسازی مدارس در این گفتگو از در دست احداث بودن 746 کلاس درس خبر می‌دهد. در بخشی از گفتگو نیز به موضوع احداث مجتمع‌های آموزشی در سمنان، شاهرود و سرخه پرداخته‌ایم.

بی‌مقدمه شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می‌کنیم.

مرآت: جناب هژبری! در ابتدا دیدگاه شما را در ارتباط با تعاملات رسانه‌ای و پاسخگویی می‌شنویم.

در ابتدا باید ذکر کنم که ما اعتقادی به آمارسازی نداریم و معتقدیم که باید واقعیت‌ها را بیان کنیم و انتظارمان از اصحاب رسانه این است که جانب حق و انصاف را رعایت کنند. ما حقیقتا به پاسخگویی پایبندیم و کوشیده‌ایم مشکلات مردم را درک و در برنامه‌هایمان لحاظ کنیم. سابقه احداث مدرسه در استان سمنان طولانی است و طبیعتا مدارس قدیمی زیادی در استان نیاز به تعمیر، بازسازی یا تخریب و احداث مجدد دارند.

ما در این راستا از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم و مدیریت را با رویکرد جهادی دنبال می‌کنیم. خیرین عزیز خدمات ارزشمندی دارند و دولت هم در طول یکی‌دوسال اخیر با رشد مطلوبی که اعتبارات در حوزه آموزش داشته است، خدمات خوبی را ارائه می‌دهد. ما باید این خدمات را بیان کنیم. اگر به خوبی داده‌های مربوط به کار مقدس مدرسه‌سازی را منتشر کنیم، خود ما هم نقش یک خیر را خواهیم داشت.

هرکس با مال، مدیریت، قلم و توان اجرایی‌اش زمینه احداث یک مجموعه آموزشی را فراهم کند، در واقع در یک صدقه جاریه مشارکت کرده و مادامی که بنا پابرجا باشد، منشأ ثواب اخروی خواهد بود. ما خیری داریم که پروژه‌ای را در روستای ابر شاهرود احداث کرده است؛ بانوی سالمندی است که مقیم آمریکا بوده و به ایران آمده است. این خیر برای بار سوم است که در چنین پروژه‌هایی مشارکت می‌کند.

تجلیل رسانه‌ها و مردم از این دست افراد خیر می‌تواند موجب جذب کمک‌های بیش‌تر شود. اما نکاتی پیرامون وضعیت مالی اداره‌کل نوسازی و اقدامات انجام‌شده. سال گذشته یکی از سال‌های طلایی به لحاظ اعتبارات بود و دولت توجه ویژه‌ای به این بخش کرد. امسال دولت درگیر مسأله کرونا شده و این، قدری طبیعی است. اکنون سلامت برای نظام در اولویت است.

99 پروژه در استان سمنان در دست اجراست

مرآت: مجموع اعتبارات شما در سال گذشته چه میزان بود و در حال حاضر چند پروژه را در دست اجرا دارید؟

ما در سال گذشته یکهزار و 610 میلیارد ریال اعتبار داشتیم که از دو محل اعتبارات ملی و استانی تأمین شده بودند؛ بر این اساس رشد اعتبارات نسبت به سال ماقبل، 152 درصد بود؛ با این اعتبارات 99 پروژه را آغاز کردیم و در دست اجرا قرار دادیم. این پروژه‌ها شامل ساخت 746 کلاس درس با مجموع زیربنای 153 هزار مترمربع هستند. مطابق برنامه‌ریزی‌ها، 29 پروژه از این تعداد، مشتمل بر 202 کلاس درس، تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

مرآت: چه تعداد از این پروژه‌ها با کمک خیرین در دست اجراست؟

 37 پروژه با 241 کلاس درس از مجموع 99 پروژه مذکور با مشارکت خیرین در دست اجراست. مشارکت ریالی این عزیزان در پروژه‌های مذکور حدود 225 میلیارد ریال است و به طور کلی سهم آن‌ها از اجرای پروژه‌ها بین 30 تا 35 درصد است. در میان این پروژه‌ها، سه باب مجتمع آموزشی در شهرستان‌های سمنان، سرخه و شاهرود با زیربنای 11 هزار و 200 مترمربع وجود دارد و پروژه شاهرود در ماه آینده، پیمان‌سپاری می‌شود.

مجتمع‌های آموزشی چه امکاناتی دارند؟

مرآت: احداث مجتمع‌های آموزشی از حیث اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز حائز اهمیت هستند؛ این مجتمع‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

طراحی مدارس، یکی از 6 ساحت آموزشی در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است. مجتمع‌های آموزشی ضمن تمرکز امکانات نظیر آزمایشگاه، کارگاه، سالن ورزشی، بوفه، اتاق بهداشت، نمازخانه، سالن اجتماعات و سالن آمفی‌تئاتر، واجد تمامی پایه‌های تحصیلی به طور همزمان هستند. این که دانش‌آموز 12 سال در یک مکان، با یک روش آموزشی، با یک خلق‌وخوی تیم مدیریتی و با یک دستور کار تربیتی تحصیل کند، روند آموزشی بهتری را برای دانش‌آموز رقم می‌زند تا این که در هر پایه و دوره در یک مدرسه تحصیل کند.

اما بگذارید به نکاتی درباره خیرین و استانداردسازی اشاره کنم. در استان سمنان 476 خیر حقیقی و حقوقی داریم؛ 103 بانو، 288 آقا و 85 موسسه حقوقی. بانوان خیر بسیار فعال‌اند و به اذعان خود آقایان، بر آن‌ها بسیار تأثیرگذارند. در جشنواره سال گذشته، تعهد خیرین 21 میلیارد تومان بوده اما امسال سازوکارها تفاوت دارد. نکته دیگر آن که تا ابتدای سال جاری سامانه گرمایشی 92 درصد از مدارس استانداردسازی شده‌اند و 8 درصد از کلاس‌ها نیازمند استانداردسازی هستند.

مرآت: در سال گذشته چقدر در حوزه استانداردسازی سامانه گرمایشی مدارس هزینه کردید و این پروسه چه زمانی تکمیل خواهد شد؟

این موضوع به دلیل اهمیت مسأله ایمنی در مدارس، همواره مورد توجه اصحاب رسانه است. ما در سال گذشته 110 میلیارد ریال در این بخش هزینه کردیم. مطابق برنامه‌ریزی‌ها، اگر به لحاظ اعتباری دچار کمبود نشویم، امسال استانداردسازی مدارس به پایان خواهد رسید. ان‌شاءالله این امر با اعتبار ملی خودمان و با اعتبار 50 میلیارد ریالی سازمان هدفمندی یارانه‌ها این کار را به انجام می‌رسانیم.

28 درصد از مدارس، تخریبی، 32 درصد نیازمند مقاوم‌سازی

نکته دیگر آن که در سال گذشته 86 میلیارد ریال تجهیزات خریداری کردیم که نسبت به سال ماقبل، 167 درصد رشد داشته است. با این وجود، کمبود اعتبارات یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های ماست. در سال گذشته 31 درصد از اعتبارات ما تخصیص پیدا کرده است؛ یعنی تقریبا 69 درصد از اعتبارات محقق نشده و این به کار ما لطمه می‌زند. 28 درصد از مدارس ما باید تخریب و مجددا احداث شوند؛ 32 درصد از مدارس نیز نباید تخریب شوند اما باید در یک پروسه‌ اجرایی مقاوم‌سازی شوند.

مرآت: آمار مدارس تخریبی در استان سمنان نسبت به کشور چطور ارزیابی می‌شود؟

آمار استان سمنان در حوزه مدارس تخریبی قدری بالاتر از دیگر استان‌های کشور است. ما در بیست سال گذشته به دنبال خیر گشته‌ایم. خیران مدرسه‌ساز کسانی هستند که توانایی مالی بالایی دارند و افرادی که توانایی مالی کمی دارند، عملا از مدرسه‌سازی بی‌بهره می‌ماندند. سازمان نوسازی مدارس کشور در این خصوص یک مطالعه ملی انجام داد.

در نهایت برای گسترش شمار خیرین و این که هرکسی با هر میزان توان مالی بتواند در مدرسه‌سازی مشارکت کند، طرح «آجر به آجر» پیشنهاد شد. ما در هرجا که سرمایه‌گذاری می‌کنیم، از آن‌چه که احداث می‌شود، بیش‌تر مراقبت می‌کنیم. ما به دنبال آن هستیم که کمبودهای مدرسه دغدغه‌ای برای مردم باشد. ما در جریان جنگ تحمیلی ابزارها و توان زیادی نداشتیم اما دفاع مقدس، مردمی بود.

تمام دنیا در کنار صدام بودند. فرانسه هواپیماهای روز دنیا را در اختیار او قرار داده بود؛ اما در مقابل ما در جنگ افرادی داشتیم که دو روز پس از ازدواج به جبهه می‌رفتند؛ این یعنی ذهن مردم برای انجام کارهای بزرگ آماده شده بود. در ماجرای زلزله کرمانشاه، تعداد زیادی از روستاهای پرجمعیت تخریب شدند. در بخشی از امور دولت کمک کرد اما کمک‌های مردم سریع و بدون قواعد اداری بود.

سامانه «مهر مدرسه» در انتظار شماست!

در مسأله مدرسه‌سازی نیز ماجرا از همین قرار است. ظرفیت خیرین تا همین اندازه است که تا کنون از آن بهره برده‌ایم. در یکی دو سال گذشته نیز با تورم مواجه بودیم و توان خیرین کاهش پیدا کرده است. به همین خاطر، سامانه‌ای به نام «مهر مدرسه»  به نشانی khayerin.dres.ir شامل نیازمندی‌های تفکیک‌شده مدارس کشور ایجاد شد تا کمک‌های خُرد در راستای احداث و تجهیز مدارس جمع‌آوری شود.

برخی از دستگاه‌ها مصرف‌گرایی را ترویج می‌کنند اما ما در حال ترویج یک امر معنوی هستیم. وقتی والدین با یک کمک چندهزار تومانی به یاری مدرسه‌سازی می‌آیند، روح فرزندانشان نیز پرورش پیدا می‌کند و این امر سبب می‌شود که نسل آینده ما نسلِ مسئولیت‌پذیری باشد. مادری را تصور کنید که می‌گوید من 50 هزار تومان برای مشارکت در طرح نوسازی مدارس کمک می‌کنم؛ این رفتار چه تأثیری بر فرزندانش می‌گذارد؟

اگر یک‌هزارم درصد سود کارخانه‌ها به مدرسه‌سازی اختصاص پیدا کند...

استکبار می‌خواهد زنان را با مسائل مادی مشغول کند تا چندان در اندیشه تربیت فرزندان نباشند. افزون بر این در کلام خداوند قید شده که اگر شما یک دانه بکارید، من یک خوشه به شما خواهم داد. اگر به طور مثال، یک هزارم درصد از سود تولید کارگاه‌ها به مدرسه‌سازی اختصاص پیدا کند، ظرفیت معظمی برای مدرسه‌سازی ایجاد می‌شود. در خارج از کشور نیز ایرانیانی داریم که قلبشان برای کشور می‌تپد و می‌توانند به این امر کمک کنند.

هم‌وطنان مقیم آمریکا که همه ایرانی و مسلمان هستند و دوست دارند کاری برای کشورشان بکنند، 600 برابر بودجه سالانه کشور ما، سرمایه دارند. گروه‌های جهادی نیز باید به طرح آجر به آجر بپیوندند تا منابع موردنیاز برای مدرسه‌سازی از محل کمک‌های خُرد تأمین شود. در نهایت، طرح آجر به آجر به دنبال آن است که برای مردم در این زمینه دغدغه و در کشور در حوزه مدرسه‌سازی یک فضای معنوی ایجاد کند.

در برخی از استان‌ها از جمله سمنان، فرهنگیانِ بازنشسته یا شاغل، با پرداخت 20 تا 30 هزار تومان در ماه، به مدرسه‌سازی کمک کرده‌اند و در سمنان 3.5 مدرسه با مشارکت فرهنگیان در دست احداث است. اگر سایر اقشار جامعه ولو با پرداخت هزار تومان در این طرح مشارکت کنند، همه در برابر مدرسه‌سازی احساس مسئولیت خواهند کرد.

مرآت: در دیگر کشورها، مردم چه سهمی در احداث مدارس و دانشگاه‌ها دارند؟

در عمده کشورهای آمریکایی و اروپایی، گاه تا 85 درصد از هزینه‌های آموزش و پرورش و احداث مدارس را مردم می‌پردازند. در این کشورها، افراد معمولا سرمایه‌هایشان را برای فرزندانشان به ارث نمی‌گذارند، بلکه می‌کوشند دارایی‌هایشان را وقف کنند. تصور کنید اگر همه مردم دارایی‌هایشان را وقف کنند، کشور چه گلستانی می‌شود. در این کشورها، اغلب وقف‌ها در حوزه آموزش است.

دانشگاه‌های برتر جهان با مدل وقف احداث و مدیریت می‌شوند

در واقع خود مردم این حوزه را مدیریت می‌کنند. آن‌ها وارد این حوزه شده‌اند که هزینه‌های وقف را به رشد و توسعه آموزش اختصاص می‌دهند. ما از خیران‌مان کمک می‌گیریم تا مدارس را بسازیم اما تجهیز کردن مدارس همچنان باقی می‌ماند. تا رتبه دهم دانشگاه‌های برتر جهان با مدل وقف احداث و مدیریت شده و می‌شوند. اگر در خصوص طرح آجر به آجر فرهنگ‌سازی شود و همه در برابر آن احساس مسئولیت کنیم، در آینده نزدیک این اتفاقات در ایران نیز رخ می‌دهد.

پس از این که مشکلات مدارس ما حل شود، فرهنگ کمک کردن در این زمینه پابرجا می‌ماند. از شما می‌خواهم که این طرح خداپسندانه را با قلم و بیانتان ترویج کنید. کمک کردن، منحصر کردن در کمک مالی نیست.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه