تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

 به مناسبت روز جهانی دوچرخه مطرح شد؛
شاهرود به عنوان شهر دوچرخه معرفی شد/ ضرورت تقویت ارتباطات اجتماعی
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
استاد دانشگاه‌های شاهرود بابیان اینکه شاهرود ظرفیت معرفی به عنوان شهر دوچرخه را دارد، گفت: مردم به دو پویش حرکت آهسته در خیابان‌ها و استفاده کمتر از خودروهای شخصی بپیوندند.

به گزارش مرات،محمد رضا مجاهدی غروب دوشنبه در مراسم روز جهانی دوچرخه در شاهرود بابیان اینکه در برپایی همایش عمومی دوچرخه‌سواری فرصتی ایجاد شد تا مردم شاهرود همه باهم ببینند که زمانی جای خودروها در خیابان دوچرخه وجود دارد، چه آرامشی حکم‌فرما می‌شود، ابراز داشت: دو مراسم روز جهانی «دوچرخه» و روز جهانی «بدون خودرو» در کل دنیا وجود دارد که به حمل‌ونقل شهری مربوط می‌شود اما چرا باید در نام‌گذاری روز «بدون» خودرو، بیشتر تأمل کنیم؟

وی در جواب به این سوال افزود: تجربه ۶۰ سال شهرسازی مُدرن دنیا نشان داده است که هر چه خودرو در سطح شهر تردد بیشتری پیدا می‌کند کیفیت زندگی و زیست انسان در آن شهر پایین‌تر خواهد آمد و به طبع آن امنیت جانی و هوای سالم نیز نخواهیم داشت.

دوچرخه، پیاده، حمل و نقل عمومی جایگزین خودرو شخصی

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شاهرود، بابیان اینکه زمانی که انسان‌ها سوار خودرو شخصی می‌شوند، از هم جدا و ارتباطات اجتماعی کم رنگ می‌شود، ابراز داشت: خودرو شخصی منابع تجدید ناپذیر انرژی را مصرف و آلودگی را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

مجاهدی ضمن بیان اینکه با تولید دی اکسید کربن توسط خودروها گازهای گلخانه‌ای روانه جو و باعث گرم‌تر شدن زمین و نهایت به خطر افتادن زیست انسان می‌شود و افزون بر این‌ها عادت به خودرو موجب کم تحرکی و بیماری‌های مختلف ناشی از آن می‌شود، تصریح کرد: حال باید پرسید چه باید کرد تا به وضعیت بهتری دست‌یابیم که در پاسخ به این پرسش می‌بایست حرکت‌های دوچرخه، پیاده و حمل‌ونقل عمومی به تدریج جایگزین خودرو شخصی در خیابان‌ها شود.

وی بابیان اینکه سه‌شنبه‌های بدون خودرو به همت دوچرخه‌سواران و علاقمندان به شهر انسان محور در شاهرود آغاز شد که نیاز به حمایت و تداوم دارد، افزود: از مردم تقاضا داریم به دو پویش «حرکت آهسته در محلات و خیابان‌های اصلی شهر» و «استفاده کمتر از خودروهای شخصی» بپیوندند.

لزوم ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری در شاهرود

مدرس دانشگاه صنعتی شاهرود ضمن بیان اینکه حرکت آهسته، با ایجاد احساس امنیت خاطر، زمینه‌ساز گسترش دوچرخه‌سواری است و استفاده کمتر از خودروی شخصی بخشی از معضلات فعلی ترافیکی شهر را حل می‌کند، ابراز داشت: از هر پنج سفری که در شهر با خودرو انجام می‌شود یکی را باید با روش‌های دوچرخه، پیاده و حمل نقل عمومی جایگزین کنیم و این خود یعنی ۲۰ درصد کاهش حمل‌ونقل خودرویی و کار بزرگی که در همین وضعیت فعلی از دست مردم ساخته است.

مجاهدی بابیان اینکه اگر خواهان تبدیل دوچرخه به یک وسیله جدی حمل‌ونقل هستیم، لازم و ضروری که مسیرهای ویژه دوچرخه در شهر احداث شود، ابراز داشت: شهردار شاهرود نیز خوشبختانه در این گام همراه شدند و ضمن اینکه امروز نیز همراه مردم رکاب زده و قول دادند که بامطالعه و کار کارشناسی، خیابان‌های دارای این ظرفیت را شناسایی و به تدریج مسیرهای ویژه دوچرخه را به آن اضافه کنند.

وی تصریح کرد: نباید فراموش کرد دوچرخه برای مسافت‌های کوتاه و متوسط، بهترین وسیله نقلیه شهری است و شاهرود این ظرفیت ارزشمند را دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شاهرود بابیان اینکه نداشتن شیب زیاد و فواصل کوتاه و متوسط اغلب سفرهای درون‌شهری و دارا بودن آب‌وهوای مساعد از جمله مزایای شاهرود برای تبدیل به شهر دوچرخه و استفاده همگانی از این وسیله است، اضافه کرد: شهر توسعه‌یافته، شهری است که مردم آن بیش‌تر از حمل‌ونقل عمومی، از پیاده و دوچرخه استفاده کنند که امیدواریم این همایش نقطه آغازی برای اصلاحات شهری در این راستا شود و برای تحقق شهر انسان محور، باید چنین برنامه‌هایی به طور مرتب ادامه داشته باشد تا فراموش نکنیم شهر متعلق به انسان‌ها است نه خودروها.

طراحی شهر انسان محور برای شاهرود در دست اقدام

ضمن بیان اینکه تبدیل شاهرود به شهر انسان محور ابعاد بزرگی دارد که می‌بایست به ریز و پله پله برای آن گام برداشت، ابراز داشت: برای رسیدن به این مهم ابتدا باید آماده‌سازی ذهنی صورت گیرد که شهر برای ما است، یعنی رنگ صنعت خودرو و هیاهو زندگی تکنولوژی امروزی آرام‌آرام کم و خودمان و نه خودروها بر انسان در خیابان‌ها حاکم باشیم.

علی‌رضا حاجی محمدعلی در ادامه تصریح کرد: به عنوان مدیریت شهری باید معابر طوری طراحی شود که دوچرخه‌سواران و پیاده‌ها بتوانند با ایمنی کامل از آن استفاده کنند که طراحی چنین فضایی در دست اجرا است.

وی افزود: طراحی پیست دوچرخه‌سواری برای معابر شاهرود در دست اقدام و کار کارشناسی آن در حال انجام است که خوشبختانه پیمانکاری نیز اعلام آمادگی کرده تا یک سری دوچرخه‌های استیجاری را تأمین کند که مانند دیگر شهرهای بزرگ شاهد راه‌اندازی آن در شاهرود نیز خواهیم بود.

 

 

 

 

مهر

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه