شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

 در میزگرد «عملكرد و چشم انداز شورای اسلامی شهر سمنان» مطرح شد؛ 

شهرداری سمنان 180 میلیارد تومان بدهی دارد/ضعف تعامل شورا با دستگاه های اجرایی

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
میزگرد تخصصی بررسی عملکرد شورای شهر سمنان در دور پنجم با حضور برخی از اعضای شورا برگزار و عملکرد این حوزه در 4 سال گذشته مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مرآت؛ از مهمترین وظایف شوراها انتخاب شهردار برای مدت چهار سال، بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌ها در حوزه شهری و روستایی، نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرحهای مصوب در امور شهرداری، همکاری با مسئولان اجرایی، نهادها و سازمانها و برنامه‌ ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی است.  

شوراها به‌ صورت کلان حلقه میانه‌ ای هستند که باید مردم و خواسته‌های مردم را به تصمیم‌ گیری‌های مدیران شهری و دولت در مقام اجرایی و حتی مجلس در مقام قانون گذاری پیوند دهند، مطالبات مردم را خواستار شوند و پیگیری کنند که دستیابی به چنین هدفی زمانی انجام خواهد شد که جایگاه شوراها به عنوان کانون‌های منتخب مردمی به بالندگی و استحکام برسد.

در آستانه ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر سمنان به سراغ برخی از اعضای شورا رفتیم تا در میزگرد صمیمی، فارغ از گروه بندی ها و جناح بندی های سیاسی و اختلاف دیدگاه ها در کنار همدیگر نشسته و با نقد عملکردهای گذشته، تجربیات ارزشمند شورایی خود را در اختیار منتخبان دوره بعدی قرار دهند.

 این میزگرد با عنوان «بررسی عملکرد شورای شهر سمنان» که بیش از دو ساعت به طول انجامید جمعی از اعضای شورای شهر سمنان از جمله عباس آلبویه نائب رئیس شورا، مجید نظری  رئیس کمیسیون عمران شورای شهر سمنان و مهدی خراسانیان رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر سمنان در محل این خبرگزاری حضور یافته و به سوالات خبرنگاران مرآت در این خصوص پاسخ دادند.

عدم تصویب لایحه مدیریت واحد شهری یکی از بزرگترین آسیب های وارده به شورا است

مجید نظری ابتدا در بررسی عملکرد این نهاد در دور پنجم گفت: عملکرد شورای پنجم در2 حوزه درون شهرداری وکارهای متاثر از شهرداری و تعامل با سایر دستگاههای اجرایی قابل بررسی است.

نظری همچنین  توضیح داد: ممکن است  بعضی مصوبات در صحن شورا بار مالی  نداشته باشد و به سرعت انجام گیرد و یا ممکن است بعضی از پروژه ها به دلیل مشکلات اداری در یک بازه زمانی چند ساله پس از تصویب در صحن شورا به سرانجام مقصود نرسند و از این لحاظ ممکن است نتوان آمار دقیقی از عملکرد شورا ارائه کرد.

وی در ادامه افزود: در بحث تعامل شورا با شهرداری برایند بنده مثبت است و همچنین با توجه به اینکه  تخصص حرفه ای شهردار بازآفرینی  فضاهای تاریخی بوده در این مورد شهرداری توانسته عملکرد قابل دفاعی داشته باشد اما در مورد نیاز های محله ایی  کاستی هایی وجود دارد و باید در بودجه سنواتی پیش بینی لازم انجام شود.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر سمنان با انتقاد از تعامل سایر دستگاه ها با شهرداری، ابراز داشت: در حوزه  تعامل برون دستگاهی ارتباط خوبی برقرار نشده به طورمثال  در حوزه باز آفرینی طبق قانون دستگاه های اجرایی مکلف هستند اماکن مازاد و بلااستفاده خود را در این خصوص در اختیار شهرداری قرار دهند اما این اتفاق در شهر سمنان 95 درصد محقق نشده و همچنین در یک مورد دیگر در دوره گذشته باز آفرینی محورهای گردشگری استخرهای 6 گانه دردستور کار گذاشته شد اما بسیاری از دستگاه ها همکاری لازم را نداشته و اقدام موثری صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه عدم تصویب لایحه مدیریت واحد شهری یکی از بزرگترین آسیب های وارده به  کشور درمدیریت شهری در سنوات یک دهه گذشته است، اظهارکرد: به موجب این قانون نیازهای شهری به درستی احصاء و تحت یک مدیریت واحد قرار می گیرد و باعث هم افزایی دستگاه های اجرایی می شود .

نظری در ادامه توضیح داد: مثلا زمانی که شهرداری برای اجرای یک پروژه آسفالت استعلام منفی از دستگاه های مربوطه دارد  ولی در عمل  در کمتر از یک ماه در ان منطقه حفاری صورت می گیرد این موجب نارضایتی مردم می شود و اگر قانون مدیریت واحد شهری به  تصویب برسد و شهر تحت پوشش یک مدیریت واحد قرار بگیرد قطعا بسیاری از این موارد قابل حل است.

این عضو شورای شهر این ارگان را قوه چهارم و مطالبه گر در شهر دانست وافزود: شورا از مردم جدا نیست و باید تریبون و بلند گوی نیاز مردم باشد و هرچه قدر سطح تعاملات با سایر دستگاه های اجرایی پررنگ تر باشد مردم در نهایت طمع این لذت را بیشتر خواهند چشید.

نظری در پاسخ به سوال خبرنگار مرآت در مورد نقد های وارده به بحث پیاده راه سازی خیابان امام و تغییر شکل ابنیه تاریخی و عدم رعایت نکات در زمینه حفظ شکل سنتی معماری آن گفت:  بحث نظارت برمرمت بناهای تاریخی قانون گذار به صراحت این موضوع را برعهده  میراث فرهنگی قرارداده و دستگاه متولی آن میراث فرهنگی است و باید برای  حفظ بنای تاریخی اقدام کند، اما این ارگان کوتاهی خود را با عدم تخصیص بودجه کافی توجیه می کند.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

وی با بیان این نکته که شهرداری با هدف جلوگیری از تخریب بیشتر این بناها وارد عمل شده است، افزود : بنده فکر می کنم جای دستگاه های متولی جابه جاشده است و شهرداری در حد داشته های خودش در بحث مقاوم سازی وارد عمل شده و به دنبال حفظ هویت تاریخی در حد توان خود بوده است.

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر سمنان در ادامه ابراز داشت: بحث مشکلات اقتصادی کشور بر کسی پوشیده نیست و هدف شهرداری هم دخالت در کار ارگان دیگرنبوده وگلایه ماهم در اینجاست که تفکر و نظارت خشک بعضی دستگاههای اجرایی آسیب رسان است و موجب حذف تشریک مساعی می شود.

این عضو شورای شهر در مورد نقد های وارد به عملکرد شهرداری در حوزه  جمع آوری آب های سطحی تصریح کرد: شهر سمنان با موقعیت جغرافیایی یک شیب طبیعی به سمت جنوب دارد  و زمانی که شهر توسعه پیدا می کند ظرفیت این مقدار آب سطحی را قطعا ندارد و با مشاوره های صورت گرفته در کمیسیون عمران شورا تصمیم براین موضوع گرفته شد که سمنان دوقسمت شود و در این طرح از میدان امام حسن تا میدان استاندارد تحت یک کانال مرکزی آب های سطحی به سمت خارج شهرهدایت و در بیابان های سمنان رها واگر این اتفاق نیافتد تمام آب های سطحی درجنوب شهر موجب سیلاب می شود.

وی علت اینکه چرا آب های سطحی به سمت استخرهای داخل شهری و جهت بهره وری در باغات شهر انتقال داده نمی شود؛ گفت: انتقال آب ها  نیز در بارندگی های کنترل شده قابل حل است،  اما در مورد بارندگی های رگباری و خارج از کنترل موجب خسارت فراوان به باغات خواهد شد.

رویکرد شورا  ثروت آفرینی برای شهر بوده است

عباس آلبویه نائب رئیس شورای شهر سمنان در مورد جزئیات عملکرد شورا در دوره پنجم گفت: با توجه به شرایط موجود 80 درصد مصوبات شورا  تحقق پیدا کرده و از نظر بنده  قابل قبول است، با توجه به اینکه 3 درصد از ارزش افزوده عملکرد کارخانه ها و کسب و کار ها به شهرداری ها تعلق می گیرد که شرایط کرونا و تعطیلی کارخانه ها براین میزان ارزش افزوده و قاعدتا بردر آمد شهرداری اثر گذار است.

وی درتوضیح علت عدم تحقق برخی مصوبات در شورا گفت: بعضی از پروژه ها به دلیل مشکلات اداری بیش از 5 سال همچنان معطل هستند و این فرسایشی شدن طرح باعث می شود که قیمت مصالح افزایش یابد و با بودجه مشخص شده به سرانجام نرسد و این موضوع منجر به عدم تحقق مصوبات در زمان تعیین شده می شود.

آلبویه رویکرد شورا را در این دور ثروت آفرینی برای شهر دانست و در رابطه با آن خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه شهر سمنان در مسیر زیارتی مشهد و همچنین در محور اصلی پایتخت قراردارد، سه روز ماندگاری برای مسافرین و گردش در شهر  پیشنهاد شده و باغ راهها و خانه های تاریخی و یک فضای بسیار خوبی برای جذب گردشگر و سرمایه آفرینی در شهر ایجاد شده است.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

این عضو شورای شهر در مورد انتقاد های وارده بربحث مرمت بازار سنتی سمنان تصریح کرد: 90 در صد طرح بازار یک طرفه و توسط شهرداری انجام گرفته و اگر پیگیری شورا و شهرداری در مورد حفظ و مرمت ابنیه تاریخی نبود بسیاری از این ابنیه ازبین رفته بود.

آلبویه در مورد جمع آوری آب های سطحی توضیح داد: طرح یپیشنهادی  در مورد جمع آوری آب های سطحی در دست برسی بود که در پارک 8 شهریور یک استخر بنا شود که عملیاتی نشد واگر دستگاه های اجرایی پای کار بیایند یک بند خوبی در از گل رود بار در ست زده شود و آب های چشمه و باران جمع آوری شود که به مرحله عملیاتی نرسیده است.

وی در مورد عملکرد شهرداری خاطر نشان کرد:  شهردار یک نفر نیست ومتاسفانه  تفکرات فردی برمجموعه شهرداری حاکم است و چشم انداز طولانی مدتی  وجود ندارد و از طرف دیگر شهرداری در یک مجموعه ایی است که نیازمند همکاری دستگاه ها و کمک دولت است.

کسری بودجه عامل اصلی بدهکاری شهرداری است

 مهدی خراسانیان رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر سمنان  در مورد میزان بدهی شهرداری گفت: در این دوره طبق آمار خود شهرداری در دی ماه سال گذشته در حدود 60 میلیارد تومان بدهی بانکی و 120 میلیارد تومان بدهی خارج بانکی  و در مجموع 180 میلیارد تومان بدهی وجود دارد.

وی با بیان اینکه بدهی  پیمانکاران ناشی ازکسری بودجه شهرداری است، افزود: اگر در زمان تصویب بودجه براساس واقعیت ها درآمد ها دیده شود و بالطبع هزینه ها واقعی برآورد می شود، اما متاسفانه  درآمدها چون براساس واقعیت نیست و ازسوی دیگر هزینه ها پس از تصویب و عملیتی شدن در مرحله اجرا حقیقی است؛ باعث کسری بودجه و بدهی می شود.

تصاویر شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

خراسانیان در مورد نقد وارده برعملکرد شهرداری در بحث پیاده راه سازی خیابان امام اظهارکرد: براساس ماده 22 قانون شهرداری باید تشریک مساعی صورت  گیرد و متولی این موضوع میراث فرهنگی است  و شهرداری به جهت کمک وارد شده و نباید میراث فرهنگی خود را ازاین موضو ع کنار بکشد و تماشاچی باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: عملکرد شهرداری از نگاه بنده خیلی راضی کننده نیست وظایف و نسبت ها و اولویت ها رعایت نمی شود و این نگاه سلیقه ایی بنده است و در کل مردم باید این عملکرد را قضاوت کنند.

اگرچه انتخابات شوراهای اسلامی شهر همیشه در هیاهوی انتخابات ریاست جمهوری به حاشیه می رود، اما با گذشت دو دهه از عمر شوراها حالا شهروندان هر شهر کمابیش به اهمیت انتخابات شوراها واقف شده اند؛ انتخاباتی که قرار است سرنوشت چهار سال آینده هر شهر را مشخص کند.

انتهای پیام/

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.