تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

طراحی انواع نرم افزار های کنترل صنعتی

دیدگاههای اخیر

شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنانشبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

فروش محصولات نیروگاه خورشیدی

آخرین اخبار

با گذشت 6 سال از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی؛
مقدمات لازم برای نقش‌آفرینی مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم شده است؟/ آیا در این حوزه نقشه راه مشخصی وجود دارد؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
فارغ از ابعاد نظری، تقویت وجوه عملی نقش‌آفرینی مردم در حوزه‌های گوناگون مرتبط با اقتصاد مقاومتی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش خبرنگار مرآت، تئوری انقلاب اسلامی، سال‌ها پیش از وقوع آن، بر اصلی اصیل بنا شده بود؛ این که «مردم باید در معادلات کشور، تأثیر تام داشته باشند.» به همین سبب، کلیدواژه‌ی «مردم» در بیان امامین انقلاب، کلیدواژه‌ای بسیار پرتکرار است. با وقوع انقلاب، این مردم‌گراییِ مسلمانانه به طور خاص به بنیان‌های نظری ساختارها نیز راه پیدا کرد؛ چنان‌که در جهانِ «کراسی‌ها»(!)، این مردم‌سالاری دینی بود که به گفتمان غالب سیاسی در ایران بدل شد.

در این گفتمان، دولت اساسا محوریت ندارد بلکه مُلک‌داری، در مرتبت نخست توسط خود مردم و در مرتبت ثانویه، بر پایه ظرفیت‌های مردمی صورت می‌گیرد. اما آیا آن‌چه در حوزه مردم‌گرایی به انجام رسیده، کافی است؟ پاسخ این پرسش مسلما منفی است. ایران در این حوزه راهی بس دراز پیش رو دارد. فارغ از ابعاد نظری، تقویت وجوه عملی نقش‌آفرینی مردم در حوزه‌های گوناگون یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

در این میان، «اقتصاد» از مسائل مهمی است که مردم را به اصلاح خود فرامی‌خواند! رهبر انقلاب، قریب به 6 سال قبل، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند. اقتصاد مقاومتی، در اندیشه رهبری، عِدل یک جهاد مقدس است. رهبر معظم انقلاب در این جهاد، به قوای کشور فرمان دادند که با «تهیه مقررات لازم» و «تدوین نقشه راه» زمینه و فرصت مناسب برای «نقش‌آفرینی مردم» را فراهم آورند.

معظم‌له، حدود پنج‌سال بعد، هنگامی که بیانیه گام دوم انقلاب را به رشته تحریر درآوردند، ضمن برشمردن فهرستی از «عیوب اقتصاد»، راه‌ رفع این عیوب را پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کردند. با این حساب، زمان آن است که بپرسیم آیا با گذشت 6 سال از ابلاغ سیاست‌های مذکور، مقدمات لازم برای نقش‌آفرینی مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم شده است؟ و آیا در این حوزه نقشه راه مشخصی وجود دارد؟

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

بازگشت به ابتداي صفحه