شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

گفتگوی مرآت با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان؛

مهم‌ترین مشکل فرهنگی استان از نگاه مدیرکل ارشاد: تحمل انتقاد در استان سمنان پایین است/ به دنبال انتشار مستند «ویترین» به فکر احیاء کارگروه مد و لباس افتادیم

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان مهم‌ترین مشکل فرهنگی در استان سمنان را کمبود گفتگو و تحمل پایین انتقاد می‌داند.

به گزارش خبرنگار مرآت، به تازگی فرصتی دست داد تا در گفتگو با فرشید فلاح، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان، پیرامون برخی از مسائل فرهنگی و هنری استان به گفتگو بنشینیم. گفتگو با آخرین تصمیمات درباره تالار مرکزی سمنان آغاز شد، به مستند ویترین رسید و با طرح «سمنان، پایتخت کتاب» ادامه پیدا کرد. بی‌مقدمه شما را به مطالعه بخش نخست این گفتگو دعوت می‌کنیم.

مرآت: جناب فلاح! مطالبه برای احداث تالار مرکزی سمنان، مطالبه‌ای دیرپاست. آخرین تصمیمات اتخاذشده درباره تالار را از زبان شما می‌شنویم.

احداث تالار مرکزی یا مجتمع فرهنگی-هنری هم در سمنان پیش‌بینی شده و هم در شاهرود. خوشبختانه امسال برای نخستین‌بار همگام با تلاش برای جذب بخشی از اعتبارات، طراحی تالار سمنان در حال انجام است و مشکلات زمین نیز حل شده است. تا کنون چندبار برای این امر اعتبار پیش‌بینی شده اما این اعتبارات به پروژه‌های مشابه دیگری در کشور که پیشرفت‌های فیزیکی بالایی داشتند منتقل شده است.

از نظر ملی، این رویکرد درست است اما از نظر استانی، صورت مسأله این است که اعتباری به استان اختصاص نیافته بود. این پروژه دست‌کم 10 هزار مترمربع زیربنا دارد و صحیح نیست که با اعتبارات اندک آغاز شود؛ به همین خاطر با همراهی سازمان مدیریت در تلاش هستیم تا برای سال 99، اعتباری در حد دست‌کم 10 میلیارد تومان به این پروژه اختصاص پیدا کند.

آقای استاندار در این خصوص نامه‌ای به وزیر ارشاد نوشته‌اند و وزیر هم نامه‌ای به آقای نوبخت خواهند نوشت.

مرآت: مجتمع‌های فرهنگی‌هنری دیباج و کلاته‌رودبار چه زمانی افتتاح خواهند شد؟

به جز سالن و محوطه‌سازی و حصارکشی سایر بخش‌های مجتمع دیباج تکمیل شده است. ترجیح ما این است که این مجتمع را به بخش غیردولتی واگذار کنیم. در ابتدای امسال مذاکراتی با شهرداری دیباج برای در اختیار گرفتن این مجتمع انجام شد اما به توافق نرسیدیم؛ چراکه شهرداری دیباج قصد داشت از این مجتمع به عنوان ساختمان شهرداری استفاده کند.

ظرف یک هفته آینده برای واگذاری این بنا به بخش غیردولتی فراخوان صادر می‌کنیم.

سهم فرهنگ در اقتصاد بسیار اندک است

مرآت: متأسفانه در تبلیغات شهری، تبلیغ مولفه‌های هویتی و تاریخی مردم بسیار کم‌رنگ است. آیا برنامه‌ای برای تغییر در این رویه وجود دارد؟

این اراده مردم است که می‌تواند یک شهر را فرهنگی کند؛ اما ما امسال به واسطه اجرای طرح «سمنان، پایتخت کتاب» می‌کوشیم سطح مطالعه مردم استان را ارتقاء دهیم و این ارتقاء در تبلیغات شهری تأثیر خواهد داشت. ضمن آن که هرچه سهم فرهنگ در اقتصاد افزایش پیدا کند، تأثیرات آن را در تبلیغات شهری شاهد خواهیم بود. متأسفانه به بخش فرهنگ به قدر کافی توجه نشده است و یکی از دلایل آن نبود مطالبه در این زمینه است.

مرآت: از زمان آغاز فعالیت در سمنان، مهم‌ترین مشکل فرهنگی استان سمنان را چه چیزی یافته‌اید؟

در این خصوص هرکس از ظن خود سخن می‌گوید. من هم به عنوان یک کنش‌گر فرهنگی، تحمل انتقاد و میزان گفتگو را در استان سمنان کم می‌بینم. مادامی که این مسأله اصلاح نشود، دیگر مشکلات نیز حل نخواهد شد. در استان‌هایی که من در آن‌ها کار کرده‌ام، انتقاد آسان‌تر بود. در این‌جا اگر از کسی انتقاد شود، فرد گمان می‌کند که به او توهین شده است.

سخن من صرفا در حوزه رسانه نیست؛ من درباره فرهنگ عمومی در استان سخن می‌گویم.

به نظر منتقدان احترام می‌گذارم اما مستند ویترین را تحسین می‌کنم

مرآت: بگذارید از همین‌جا نقبی به موضوع مستند «ویترین» بزنیم. مستندی که یکی از مخاطبان آن ارشاد بود. ما در آن مستند از شما به عنوان یک فرد مطالبه‌گر که می‌تواند موثر باشد، درخواست کردیم که به موضوع ورود کنید. یکی از خطاب‌های ما در مستند به وزارت ارشاد بود که یکی از متولیان حوزه مد و لباس بود. مطلع شدیم که حضرتعالی پس از انتشار مستند مذکور، تصمیم به احیاء کارگروه مد و لباس استان گرفته‌اید.

نظر شما را درباره این مستند می‌شنویم.

شما در ماجرای مستند ویترین، منتقدانی دارید که موضع‌گیری کردند؛ من فکر می‌کنم که موضوع نقد آن‌ها معطوف به طرز برخوردها بود. من به نظر منتقدان احترام می‌گذارم نفس کار را به چندین دلیل تحسین می‌کنم. شما نقیصه‌ای را مطرح و موارد قانونی مرتبط را بررسی کردید و مسئولان را با خود همراه کردید. به دنبال انتشار این مستند بود که خلأ کارگروه مد و لباس در استان به من یادآوری شد.

البته تصور غلطی وجود دارد که متولی حوزه حجاب و عفاف ارشاد است که شما در مستند هم اشاره کردید که 26 نهاد در این زمینه مسئول‌اند. ما احیاء کارگروه مد و لباس را پیگیری می‌کنیم و از دستگاه‌های ذی‌ربط نماینده خواسته‌ایم. ما جهت‌دهی امور برای تولید لباس‌های بومی و محلی که با فرهنگ خودمان سازگار باشد را وظیفه خود می‌دانیم.

ممکن است بخشی از وضعیت نامطلوب لباس در جامعه حاصل غرض‌ورزی‌ها باشد. من این که در پسِ تبلیغ لباس‌های نامناسب یک خط فکری-اقتصادی خاص باشد را رد نمی‌کنم؛ اما به طور کلی در فرایند جهانی‌سازی، هرچه در آن سوی دنیا تبلیغ شود، در این سوی دنیا هم تأثیر می‌گذارد. بنابراین اگر به آن‌چه که مستند به آن اشاره کردید، نپردازیم، اوضاع روز به روز نامطلوب‌تر خواهد شد.

باید بتوانیم «نیاز» را ساماندهی کنیم

در این مسیر، یک بیست و ششم کار بر عهده ماست. البته یک نکته درباره مستند این بود که روشن نبود لباسی که به نمایش درآمده، مربوط به فضای عمومی است یا مجالس. در این‌جا می‌خواهم به نکته مهم‌تری اشاره کنم. این «نیاز» است که محصول را فراهم می‌کند؛ ما باید با کار فرهنگی و تبلیغ مناسب بتوانیم «نیاز» را ساماندهی کنیم. بازار لباس در استان سمنان تحت تأثیر بازار لباس در شهرهای بزرگ اطراف استان قرار دارد.

ما باید به سهم خودمان برای اصلاح وضعیت در این زمینه تلاش کنیم. من از مستند مذکور در مصاحبه‌ای هم تقدیر کردم. در موضوع لباس، غرض‌ورزان تغییرات را آرام و بطئی دنبال می‌کنند؛ و به همان نسبت اصلاح فرهنگی هم باید آرام و بطئی اتفاق بیفتد. من از آقای قرائتی شنیدم که می‌گفت گاهی روی لباست گچ نشسته که باید آن را بکوبی اما گاهی روی لباست دوده نشسته که باید آن را فوت کنی!

کار فرهنگی مصداق کارِ دوم است.

مرآت: بچه‌های تئاتر در استان سمنان از شرایط موجود دل‌آزرده هستند. آن‌ها انتظار حمایت‌های بیشتری از اداره‌کل ارشاد داشته‌اند؛ به ویژه در شرایط پس از شیوع کرونا که تقریبا تمامی اجراهای آن‌ها تعطیل شد. پاسخ شما به این دسته از هنرمندان چیست؟

کرونا به همه بخش‌ها آسیب وارد کرده اما به بخش فرهنگ، آسیب‌های جدی‌تری وارد شده است. مگر به خبرنگاران کم لطمه وارد شده است؟ یا اهالی موسیقی کم لطمه دیده‌اند؟ اما آن‌ها کسانی که کارشان اجرای صحنه‌ای بوده، در این میان بیشتر متضرر شده‌اند. خوشبختانه در برخی از نقاط کشور، پروتکل‌های اجرای نمایش‌ها رعایت می‌شود و با مجوز ستاد کرونای استان‌ها اجراها به جریان افتاده است.

درخواست از سرگیری اجراهای صحنه‌ای را به ستاد کرونا ارائه کرده‌ایم

این اتفاق ظرف یک هفته اخیر رخ داده است و تا پیش از آن همه سالن‌ها تعطیل بودند. ما هم درخواست برای از سرگیری اجراهای صحنه‌ای را با ستاد کرونای استان مطرح کرده‌ایم و آن را پیگیری می‌کنیم. امیدواریم با رعایت پروتکل‌ها سالن‌های نمایش بازگشایی شوند. علاوه بر این من به انجمن نمایش پیشنهادی برای آوردن تئاتر به فضای مجازی ارائه دادم.

پیشنهاد من برگزاری جشنواره تئاتر در فضای مجازی بود که متأسفانه مورد استقبال واقع نشد. انجمن نمایش به من گزارش داد که گروه‌های تئاتر در این جشنواره شرکت نکرده‌اند. سخن آن‌ها این بود که نمایش رودررو و چهره به چهره جواب می‌دهد و به محض آن که تصویری می‌شود، ارزش خود را از دست می‌دهد. من حاضر بودم از این جشنواره حمایت مالی کنم و اطلاعیه آن هم منتشر شده بود.

درخواست از انجمن نمایش برای ارائه طرح حمایت از تئاتر

شرکت‌کنندگان جشنواره از دیگر نقاط کشور بودند و گروه سمنانی در میان آن‌ها نبود؛ چون این جشنواره مربوط به سمنان بود، به دلیل عدم شرکت گروه‌های سمنانی از سایر شرکت‌کنندگان عذرخواهی کردیم. هدف ما این بود که به این واسطه تئاتر در استان سمنان زنده بماند. اکنون هم از انجمن نمایش درخواست کرده‌ایم که طرح جدیدی برای حمایت از تئاتر تدوین کنند تا چراغ تئاتر در استان روشن بماند.

مرآت: اوضاع تئاتر در استان سمنان البته پیش از شیوع کرونا نیز چندان بسامان نبوده است. یکی از پیشنهادات این است که اداره‌کل ارشاد در تبلیغات شهری به گروه‌های تئاتری کمک کند یا سوبسیدی برای بلیت‌های تئاتر در نظر بگیرد. برخی از اهالی تئاتر پیش‌تر می‌گفتند حتی خود ارشاد از ما بلیت رایگان طلب می‌کرده! اگر تا مدتی حمایت‌ها ادامه داشته باشد، ممکن است آسیب‌ها جبران شود و اقبال مردم به تماشای تئاتر هم افزایش پیدا کند.

حتما می‌توان در تبلیغات شهری به گروه‌های تئاتری کمک کرد. تعیین سوبسید برای بلیت‌ها هم امکان‌پذیر است. بار دیگر تکرار می‌کنم من از انجمن نمایش درخواست کرده‌ام که پیشنهاد جدیدی برای حمایت از گروه‌های تئاتری ارائه کند. در شهرهای بزرگ تئاتر دارد اقتصادی می‌شود.

مرآت: نرخ بلیت هم بسیار بالاست.

خود من در مشهد تئاتری را با عنوان «عروس آتش» تماشا کردم که بلیت آن 120 هزار تومان بود. اخیرا تئاتری را با نام «جیرجیرک» در تهران تماشا کردم که بلیت آن 60 هزار تومان بود. تئاتر در برخی از شهرها دارد اقتصادی می‌شود و باید مردم را با این هنر آشنا کنیم. در مجموع حرف بچه‌های تئاتر درست است و ما وظیفه فرهنگ‌سازی در حوزه نمایش را بر عهده داریم.

برای بازگشایی سریع‌تر سالن‌های نمایش تلاش می‌کنیم

باز هم تکرار می‌کنم که کرونا به همه بخش‌ها آسیب زده، به فرهنگ بیش‌تر و به تئاتر بیشتر. من منتظر طرح انجمن نمایش برای حمایت از تئاتر خواهم بود و تلاش می‌کنیم ضمن این که به آن‌ها در تبلیغات شهری کمک می‌کنیم، تلاش کنیم تا سالن‌های نمایش هم زودتر بازگشایی شوند.

مرآت: طرح «سمنان، پایتخت کتاب» هنوز چنان‌که باید تبیین نشده و روشن نیست که دقیقا قرار است در جریان آن چه اتفاقی بیفتد. به عنوان پشتوانه مطالعاتی این طرح، پژوهشی صورت گرفته که نشان بدهد میانگین مطالعه در استان سمنان چقدر است؟

با بررسی‌هایی که در حدود 5 ماه گذشته انجام دادیم، من 5 فعالیت فرهنگی را به عنوان فعالیت‌های اولویت‌دار برای سال 99 انتخاب کردم که یکی از آن‌ها «سمنان، پایتخت کتاب» است. در این طرح به دنبال آن هستیم که نهادهای مردمی را پای کار کتابخوانی بیاوریم. آقای شمسخانی، مدیر موسسه آرمان روشن را به عنوان مسئول دبیرخانه این طرح انتخاب کرده‌ایم.

موسسه آرمان روشن، دبیرخانه طرح «سمنان، پایتخت کتاب» خواهد بود

قرار است ایشان موسسه آرمان روشن را به عنوان دبیرخانه این طرح فعال کنند. ما می‌خواهیم جام باشگاه‌های کتابخوان را در سمنان برگزار کنیم. تمام تلاش ما در این طرح ارتقاء سطح مطالعه افراد است. این کار، کارِ آسانی نیست و با خلاقیت و ابتکار و اقدامات نوآورانه می‌توان به آن دست پیدا کرد.

بخش‌های بعدی این گفتگو به زودی منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.