شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان شبکه اطلاع رسانی مرآت استان سمنان

تصویر روز

آخرین اخبار

یادداشت؛    

نهضت عاشورا با نقش تاثیر گذار کاروان زینبی جاودانه شد

تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
زنان با ظهور اسلام به عزت و کرامت انسانی و جایگاه والای خود دست یافتند و از صدر اسلام تا قیام عاشورا جانفشانی های آنها در تاریخ اسلام حک خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مرآت؛ پس از ظهور اسلام و باز آفرینی جایگاه واقعی زنان در اجتماع ،این نیمی از بدنه جامعه نقش تاثیرگذار خود را در احیای ارزش های دینی و مسائل اجتماعی و حماسی به خوبی  نشان دادند.

حماسه سازی زنان مسلمان از صدر اسلام با  حضرت آسیه به عنوان الگوی موفق زنان عالم تا  حضرت زینب در تکمیل ماندگاری قیام عاشورا در کالبد اسلام ماندگار است و این جانفشانی ها و دلاوری های زنان در این روز عظیم  تا ابدیت بر تارک تاریخ حک خواهد ماند.

وبه همین دلیل است که علامه شهید مطهری می فرمایند: "تاریخ کربلا، یک حادثه و تاریخ مؤنث است، یعنی یک حادثه مذکر - مؤنث است ، حادثه ای که مرد در آن نقش دارد، زن نقش دارد، ولی مرد در مدار خودش، و زن در مدار خودش"

حال در پاسخ به این پرسش که چرا زنان در واقعه عاشورا حضور داشتند باید گفت: امام حسین علیه السلام با علم به شهادت، برای ادامه قیام و تحقق اهداف خود و رسوا کردن بنی امیه و جلوگیری از انحراف امت و تحریف حقیقت می بایست زنان و کودکان را  با خود به همراه بیاورد.

ازسوی دیگر فساد و انحراف  ایجاد شده در جامعه با حکومت یزید نیاز به قیام خونین داشت تا اوج ظلم و فساد این افراد را به دنیا نشان دهد و بی تردید، اصل واقعه اگر زنان اهل بیت امام حسین(ع) نبودند  کاملاً وارونه جلوه می یافت، در این میان بانوان اهل بیت علیهم السلام به رهبری زینب کبری علیه السلام نگذاشتند جنایت های بنی امیه پنهان بماند و حاملان صدیق رسالت عاشورا، نهضت کربلا را زنده نگه داشتند.

آری، این بانوان آگاه و معتقد، وظیفه دینی خویش را در قیام عاشورا، با حفظ هنجارهای اسلامی، به بهترین وجه به انجام رسانده و دریک روز به اندازه جندین کتاب نقش ایفا کرده که به ذکر چند نکته محوری از آن می پردازیم.

ترغیب مردان به حمایت  و پشتیبانی از مولایشان امام حسین(ع)

زنان کاروان حسینی با بینش شریف و عمیق خود چه قبل از شروع قیام و چه بعد از آن، حامیانی استوار و فداکار برای مولایشان بودند و این را با ترغیب مردانشان به مبارزه به اثبات رساندند.

در حالیکه اگر زنان دنیا پرستی بودند می توانستند  با اصرار از همسران خود بخواهند که از معرکه بگریزند ، اما نه تنها این کار را نکردند، بلکه مشوق مردانشان برای مبارزه و حفظ اسلام بودند .

شرکت مستقیم در نبرد

زنان در صدر اسلام نیز در جنگ ها مشارکت داشتند، اما نقش آنان در عاشورا متفاوت بود،جنک نابرابر و شهید شدن عزیزانشان در برابر دیدگان انها موجب قلیان احساسات و خروش آنان می شد تا بعضی از آنان برای حمایت از امام حسین ( علیه السلام)، به صحنه نبرد آمدند و با تیرک خیمه که تنها سلاح آنان بود، به سوی دشمن هجوم برده و تعدادی از سپاهیان کفر و نفاق را به هلاکت رساندند از جمله این زنان  ام وهب همسر عبدالله بن عمیر بود.

تقویت روحی و امید آفرینی

روحیه مقاومت و تحمل زنان به شهادت‌ها در کربلا درس دیگر نهضت بود که اوج آن صبوری و پایداری در رفتار و روحیات زینب کبری (س) جلوه‌گر بود و این اسوه صبر به تمامی کاروان روحیه می بخشید و سنگ صبور آنها بود و به هنگام تازیانه ها سپر بلای کودکان می شد .

 تغییر ماهیت اسارت

 زمانی که کاروان حسینی وارد شهرها می شدند و تبلیغات سوء دشمن به مردم و تلاش برای آنکه اهل بیت امام به عنوان اسیر خارجی معرفی شوند، با سخنرانی های کوبنده و آتشین حضرت زینب اسارت به آزادی مبدل شد و آنکه اسیر سخنان حق شد، یزیدیان بودند.

درنهایت می توان نتیجه گرفت که اگر قیام امام حسین(ع) زنده است،سهم تاثیر گذار از آن مربوط به نقش آفرینی زنان در این صحنه تاریخی است.

فرهادی - استاد حوزه و دانشگاه 

 

 

 

 

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.