تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت

دیدگاههای اخیر

تصویر روز

آخرین اخبار

سخنی با معاون اقتصادی آینده استانداری سمنان؛
میراث فرهنگی باید به «آیندگان» منتقل شود/ چرا بهره اقتصادی ظرفیت‌های معدنی و صنعتی استان ملموس نیست؟
تصاویر خبری استان سمنان با شبکه اطلاع رسانی مرآت
روستای سطوه استان سمنان تنها قطب فعال فرش روستایی، نیاز به حمایت دارد و میراث فرش سنگسر در خطر است.

به گزارش خبرنگار مرآت، حسین ترحمی از پژوهشگران حوزه میراث و فرهنگ، با ارسال یادداشتی به شبکه اطلاع‌رسانی مرآت ضمن برشمردن پاره‌ای از ظرفیت‌های استان، الزاماتی را در حوزه اقتصادی استان مطرح کرده است. متن این یادداشت را از نظر می‌گذرانید:

آقای دکتر حشمت‌الله عسگری حدود دو سال معاونت اقتصادی استانداری سمنان را بر عهده داشتند. به ایشان خسته نباشید می‌گویم و امیدوارم در مسئولیت جدیدشان در تهران موفق باشند. به بهانه همین جابجایی، فرصت را مناسب دیدم و به تجزیه وتحلیل این موضوع می‌پردازم که پس از ایشان ما در حوزه مدیریت اقتصادی استان به چه فردی نیاز داریم؟

شهر سمنان به عنوان مرکز استان و شهرهای سرخه و مهدیشهر که در مجاورت یکدیگر قرار دارند، متاسفانه در حوزه برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری شهری وضعیت مناسبی ندارند؛ در صورتی که این سه شهر در کریدور تهران و مشهد قرار دارند و متاسفانه اقصاد شهری از این مزیت بی‌بهره است. در این سه شهر جاذبه‌های بالقوه‌ بسیاری وجود دارد ولی به علت عدم شناخت کافی از دانش گردشگری و عدم فراهم آمدن زیرساخت‌ها، این ظرفیت‌های بالقوه به فعلیت نرسیده‌اند.

استان بین دو شهر مهم تهران و مشهد قرار دارد. روزی سوار اتوبوس قم-مشهد شدم که در آن مسافران هندی و عراقی حضور داشتند. راننده در غذاخوری بیرون از شهر سرخه ایستاد. با خود گفتم اگر این استراحتگاه داخل شهر سمنان بود بود چقدر می‌توانست برای شهر بهره اقتصادی داشته باشد. متاسفانه به دلیل عدم‌ برنامه‌ریزی درست، استراحتگاه‌ها و غذاخوری‌های بیرون‌شهری در حال افزایش هستند و از آزادراه قم-مشهد به نفع همشهری‌ها و هم‌استانی‌ها استفاده نمی‌شود. 

اشتغال محلی و روستایی و درون‌شهری هم در استانداری جدی گرفته نمی‌شود و به صنعت و معدن به طور نامتوازنی توجه می‌شود. استان در زمینه صنایع دستی از جمله فرش داری مزیت است. مثلا روستای سطوه استان سمنان تنها قطب فعال فرش روستایی، نیاز به حمایت دارد و میراث فرش سنگسر در خطر است. باید در مرکز استان نمایشگاهی از فرش دست‌بافت ایجاد شود.

آقای دکتر عسگری در 25 دی‌ماه 98 در نشست کارگروه فرش گفته بودند با همکاری شرکت‌های شهرک صنعتی سمنان و شهرداری مرکز تولید و فروش فرش باید دایر باشد و این موضوع باید جدیت پیگیری شود‌. حال سوال این است که اگر این جدیت نباشد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟ آیا ما به برنامه‌‌ای در جهت توسعه پایدار استان و سرمایه‌گذاری در این حوزه نیازمند نیستیم؟

از این موارد در سمنان و استان زیاد است مانند مس سمنان، چاقوسازی سمنان و صنایع  سنتی سنگسر و سرخه که متأسفانه به دلیل عدم شناخت و  برنامه‌ریزی در حال از بین رفتن هستند. آیا ما با آمار و ارقام موجود در خصوص مشاغل خانگی و توسعه گلخانه‌‌ها در استان به توسعه پایدار دست پیدا می‌کنیم؟ دولتی‌های عزیز سی سال استخدام دولت هستند و درد قرارداد موقت را درک نمی‌کنند و به آمارها دل خوش‌اند.

گل نرگس سمنان چه موقع تجاری می‌شود؟ هکتارها باغ کشاورزی در سمنان موجود است؛ نباید به آموزش و سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی سمنان فکر کرد؟ مدیران مختلف حرف از میراث فرهنگی می زنند اما آیا می‌دانند میراث فرهنگی چیست؟ میراث فرهنگی آن چیزی است که از گذشتگان به ارث رسیده و «باید به آیندگان منتقل شود.»

مطمئنا با انتقال این مفاهیم مرتبط با میراث فرهنگی و محیط‌زیست، اشتغال و توسعه پایدار زیست‌محیطی استان نیز اتفاق می‌افتد. در سطح بعدی مدیریت، باید به کمک جوامع محلی ابتدا به سمت مستندسازی و تجزیه تحلیل این موارد و هدایت افراد به سوی تجاری‌سازی فعالیت‌ها رفت. اگر به طور مثال، سمنان، مهدیشهر و سرخه می‌خواهند در زمینه اشتغال محلی و درون‌شهری موفق باشند باید با هم کار کنند.

بعد از این مرحله موضوع سرمایه‌گذاری مطرح می‌شود. در سمنان، شهمیرزاد و سنگسر و دیگر نقاط استان، کارخانه و معدن کم نداریم و به همان نسبت آلودگی‌ها و مخاطرات زیست‌محیطی هم کم نیستند. آخرین بازدید من از روستای تاریخی عبدل‌آباد در اسفند ماه 98 بود که دو معدن در نزدیک‌ترین فاصله این روستا را محاصره کرده بودند. یکی نزدیک قلعه تاریخی و معماری دست‌کند روستا و دیگری در راه یلاق روستا بود.

روستاییان از صدای نهیب انفجار معدن گلایه‌مند بودند. کسی از روستاییان در معدن اشتغال نداشت و با وجود پروژه لوله‌گذاری میلیونی گاز روستا، به دلیل صدای انفجار و مسایل اجتماعی قصد ترک روستا را دارند. روستا آب دارد اما برای جمع‌آوری آب، استخر ندارد و همین موضوع به مهاجرت دامن می‌زند و با وجود تلاش جامعه محلی تا الان استخر برای آن‌ها احداث نشده است.

چرا نباید این صنایع و معادن در زمینه اشتغال سبز و زیست‌محیطی استان نقش داشته باشند در صورتی که شهرهای دیگر با برنامه‌ریزی این امر را انجام می دهند؟ مثال دیگر در بافت ارزشمند تاریخی سمنان،  نهادهای خاص به وجود آمدند و دستوراتی خاص بدون مطالعات اجتماعی و احصاء مزیت‌های فرهنگی و تاریخی محل صادر می‌کنند و سپس خانه‌های تاریخی به علت مسایل فرهنگی و اجتماعی  تخریب می‌شود؛ در صورتی که در همین محلات بلوچ‌ها و کردها زندگی می‌کنند که تولیدکننده صنایع دستی محلی زیبا مانند گیوه و سبدهای سنتی و لباس‌های محلی هستند که چشم هر بینده‌ای را خیره می‌‌کند.

آیا استفاده از این ظرفیت‌ها برنامه نمی‌خواهد؟ باغ‌های شهمیرزاد در حال تخریب بیشتر و تبدیل به ویلا هستند در صورتی که این باغ‌ها می‌توانند قطب گیاهان دارویی و درختان پرثمر شود. با وضعیت فعلی باغ‌های باقیمانده به علت مشرف بودن ساختمان های بلند به آنها و عدم احساس امنیت در حال تبدیل به ویلا هستند. ما در استان سمنان به دلیل داشتن کویر وسیع می‌توانیم بزرگترین مرکز پرورش گیاهان شورزیست باشیم.

مرکز تحقیقات گیاهان شورزیست ایران در یزد است در صورتی که اگر از استان پیگیری جدی صورت می‌گرفت این مرکز الان باید در سمنان می‌بود. چه کسی باید برنامه‌ریزی کند؟ زمانی شرکت فولاد سپاهان اصفهان با وجود داشتن تیم فوتبال سپاهان اقدام به خرید تیمی دیگر کرد. از آقای ساکت پرسیدند چرا با وجود تیم سپاهان اقدام به خرید تیم دیگر می‌کنید؟ ایشان گفت این حق مردم اصفهان است؛ چون آلودگی این کارخانه‌ها را مردم اصفهان تحمل می‌کنند.

ما در حوزه معادن و صنایع استان سرمایه‌گذاران زیادی داریم اما چرا بهره اقتصادی این ظرفیت‌ها ملموس نیست و با وجود ظرفیت‌های گردشگری تاریخی و طبیعی به قولی این مواهب میراثی در طاقچه دارند خاک می‌خورند. کارخانه‌داران و معدن‌داران دارای شرکت‌های ساختمانی و سایر شرکت‌های تجاری هستند ولی چون ما آن‌ها را با ظرفیت‌های استان در حوزه اشتغال محلی و گردشگری بومی آشنا نکرده‌ایم و این ظرفیت‌ها به خوبی معرفی نشده‌اند و نیز به سبب عدم طراحی مدل‌های برنامه‌ریزی و اقتصادی در حوزه سرمایه‌گذاری برای این موضوعات، این افراد به سراغ گزینه‌های دیگر در خارج استان می‌روند.

کاشان در دهه هفتاد با استفاده از بخش کوچکی از سهم فروش شرکت فولاد سپاهان اقدام به بازسازی میراث خشتی خود کرد. آیا ما نمی‌توانیم از ظرفیت شرکت فروسیلیس و معادن گچ و معادن دیگر و ظرفیت شرکت‌ها  استفاده کنیم؟ در همین سمنان بیشترین شعبه بانک و بنگاه معاملات مسکن نسبت به جمعیت  در کشور وجود دارد! اگر پول نبود این همه بانک و بنگاه وجود داشت؟

اهالی استان در سراسر جهان و ایران پراکنده‌اند و اگر ببینند طرح سرمایه‌گذاری که میراث بومی آن‌ها را زنده می‌کند و اشتغال هم استانی‌های عزیز آن‌ها را در پی دارد حاضر به سرمایه‌گذاری هستند. در نمایشگاه گردشگری  اصفهان متوجه شدم شهرداری شهر کوچک مبارکه اصفهان با شهرداری سه شهر اطراف خود یک صندوق سرمایه‌گذاری مشترک تشکیل داده‌اند و یک مدل اقتصادی طراحی کرده‌اند.

مثلا اگر در مبارکه استخر بزرگی ساخته می‌شد در شهر دیگر مشابه همین استخر ساخته نمی‌شد و مردم آن شهر و سایر شهرها فقط به مبارکه مراجعه می‌کردند. مثلا همین الان در سرخه حمام سنتی وجود دارد که مردم سمنان به آنجا می‌روند. یا در بین شهمیرزاد و سنگسر یک فروشگاه و هایپرمارکت بزرگ ساخته می‌شود که شاید به دلیل فروشگاه‌های متعدد در سمنان نیاز به این کار نباشد.

نمی‌شد سرمایه این سرمایه‌گذار را به پروژه‌ای دیگر منتقل کرد؟ معاوت اقتصادی بعدی استان باید یک مدیر پژوهشگر و طراح مدل اقتصادی در حوزه‌های شهری و روستایی و طراح مدل جذب سرمایه‌گذاری و صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری باشد. از آقایان اصلاح‌طلب در خواست داریم که حداقل در دوره یک ساله باقی‌مانده از ریاست آقای روحانی به فکر مسایل سمنان باشند.

متاسفانه در طول عمر ریاست هفت ساله آقای روحانی در بالاترین مقام اجرایی کشور از این ظرفیت بزرگ در جهت عمران و آبادانی استان استفاده نشد.  البته می دانم در این یک سال بنا به این شرایط  نمی‌شد کاری انجام داد ولی مدعیان سمنان‌دوست بدانند با اتمام دوره ریاست جمهوری آقای روحانی فرصتی ارزشمند را ازدست می‌دهیم البته اگر دوره آقای احمدی‌نژاد اضافه شود که می‌شود این فرصت از دست رفته 16 سال می‌شود.

امیدوارم در دوره ریاست جمهوری بعدی به این موضوعات توجه شود و بنیادهای عمرانی متعدد استانی هم این موضاعات را در نظر بگیرند. برای استاندار محترم هم آرزوی موفقیت دارم.

انتهای پیام/ح

اضافه کردن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
لطفا اعداد موجود در عکس را در این کادر وارد نمایید.
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با مرات نیوز، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید

1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.