حالت تاریک
  • چهارشنبه, 1403/02/05 شمسی | 2024/04/24 میلادی
کارشناس داوری:

مسئولان داوران را وسیله انتخاباتی خود قرار ندهند

مسئولان داوران را وسیله انتخاباتی خود قرار ندهند

کارشناس داوری فوتبال کشورمان گفت: مسئولان دوران را وسیله انتخاباتی خود قرار داده‌اند، همین موضوع هم روی بازی‌های لیگ تأثیر گذاشته است و تیم‌هایی هستند در این میان ضرر کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «مرآت»؛ علیرضا یزدانی در خصوص وضعیت داوری فوتبال کشورمان گفت: وضعیت داوری فوتبال ما خوب نیست و در دو هفته ابتدایی دور برگشت لیگ برتر اگر می‌بینید حرف و حدیث‌ها در خصوص داوری کم است باید بگویم که اینها همه آتش زیر خاکستر است. چرا که هنوز مشکلات زیر ساختی آموزشی و اجرایی داوران فوتبال پا برجاست و نمی‌توانیم آن‌طور که شاید و باید کار را پیش ببریم. همه این موضوعات هم به این دلیل است که مشکلات داوری کشورمان در مجامع بین‌المللی نمایان شده است.

وی افزود: یکی دیگر از موضوعاتی خیلی مهم است و باید موردتوجه قرار بگیرد این است که در جام ملت‌های آسیا ایران حتی یک ناظر داوری هم نداشت. از همه مهم‌تر چند روز پیش سمینار آموزش داوری فیفا در امارات برگزار شد؛ اما علی‌رغم حضور ۶ نماینده از آسیا متأسفانه ایران در این سمینار نماینده نداشت. مجموع همه این اتفاقات نشان می‌دهد حال داوری ایران خوب نیست.

نبود کمک‌داور ویدئویی لطمه بزرگی زد

کارشناس داوری فوتبال کشورمان با اشاره به نبودن کمک‌داور ویدئویی در فوتبال ایران عنوان کرد: اخراج بازیکنان نماینده‌های ایران و یا حتی تیم ملی به دلیل عدم وجود کمک‌داور ویدئویی است که باعث زیان‌های زیادی برای فوتبال می‌شود. نبود VAR باعث شده است داوران کشورمان از صحنه‌های بین‌المللی دور باشند. وقتی از سیستم‌های موجود در داوری استفاده نمی‌کنیم باید هم منتظر اتفاقات بعدی هم باشیم. من درگذشته هم گفته‌ام باید شکل مدیریت داوری کشورمان تغییر کند. افرادی که در حال حاضر در کمیته داوران حضور دارند آزمون و خطای خود را پشت سر گذاشته‌اند و کارنامه آنها مشخص است؛ اما باز هم شاهد حضور این افراد و تصمیم‌گیری آنها هستیم.

کمیته انضباطی باید بیرانوند طبق آیین‌نامه برخورد کند

یزدانی در خصوص رفتار علیرضا بیرانوند در دیدار پرسپولیس و تراکتور گفت: ما آیین‌نامه و قوانین داریم؛ اما به‌درستی در داوری کشور اجرا نمی‌شود. کمیته انضباطی باتوجه‌به قوانین و آیین‌نامه‌ای که دارد؛ اما متناسب با قوانین با بازیکنان برخورد نمی‌کند. همین بی‌توجهی‌ها باعث می‌شود که یک بازیکن در جریان بازی به داور بازی بگوید من سه کارته هستم حواستان باشد اگر کارت بگیرم چهار کارته می‌شوم. در ماده ۶۶ آیین‌نامه کمیته انضباطی به‌صراحت آمده است تحت‌فشار قراردادن مقامات رسمی بازی که مانع تصمیم آزادانه شود جرایم و محرومیت‌های خود را دارد.

وی در ادامه با انتقاد از کمیته انضباطی ادامه داد: ما انتظار داشتیم کمیته انضباطی در خصوص رفتار بیرانوند دروازه‌بان پرسپولیس هم ورود کند و او را به کمیته انضباطی فرابخواند و در خصوص حرف‌هایی که زده است بازخواست شود. این‌همه فوتبال در اروپا برگزار می‌شود در کدام یک از آنها چنین موضوعی را شاهد هستیم؟ این‌همه برای این است که کمیته انضباطی به‌درستی از آیین‌نامه و قوانین خود استفاده نمی‌کند که شاهد این موارد نشویم.

داورانی که در لیگ قضاوت می‌کنند شجاعت ندارند

کارشناس داوری فوتبال کشورمان با بیان اینکه داورانی که در لیگ برتر قضاوت می‌کنند شجاعت ندارند گفت: موضوع دیگری که در این مورد باید به آن اشاره کنم این است که داورانی که امروز در فوتبال ما فعالیت می‌کنند شجاعت ندارند. زمانی که داور به بیرانوند کارت زرد داد پرخاشگری‌های او به‌گونه‌ای بود که باید کارت زرد دوم را هم دریافت می‌کرد و اخراج می‌شد. وقتی داوران ما شجاعت انجام قضاوت‌های درست را ندارند از استاندارد خارج می‌شوند. همین موضوع هم باعث می‌شود هر بازیکن و مربی به خود اجازه دهد به داور بازی پرخاش کند.

کمیته داوران باید مستقل باشد

یزدانی در پاسخ به این سؤال که چرا کمیته داوران در خصوص چنین اتفاقاتی سکوت کرده است و واکنشی نشان نمی‌دهد تصریح کرد: کمیته داوران باید مستقل باشد و هر نقدی هم که امروز به کمیته داوران وارد است به دلیل کوتاهی خود مسئولان است. در خصوص انتقادات و حرف‌هایی که گفته می‌شود نه واکنشی نشان می‌دهند و نه شرایط را برای داوران کشورمان تصریح می‌کنند. اگر در موضوع علیرضا بیرانوند ورود می‌کرد داوران قرص‌تر و با خیالت راحت‌تر و قضاوت می‌کردند. عدم کیفیت داوری‌ها هم به کمیته داوران مربوط می‌شود که اصلاً حمایت و پشتیبانی از داوران خود نمی‌کند.

مسئولان داوران را وسیله انتخاباتی خود قرار ندهند

وی با اشاره به مسئولان کمیته داوران و انتخابات فدراسیون فوتبال گفت: کسانی که امروز در رأس کمیته داوران حضور دارند تعارض منافع دارند. یعنی مسئولیت‌هایی دارند که طبق آن کار انجام می‌دهند. ریاست افشاریان در هیئت فوتبال کهگیلویه و بویراحمد، عضویت در هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال و ریاست در کمیته داوران چیزی جز تعارض منافع نیست. حدود ۱۰ ماه دیگر انتخابات فدراسیون فوتبال باید برگزار شود پس به رأی این افراد در این انتخابات نیاز است. اینها همه برای این است که مسئولان محبوبیت خودساخته خود را از دست ندهند.

کارشناس داوری فوتبال کشورمان در پایان خاطرنشان کرد: مسئولان دوران را وسیله انتخاباتی خود قرار داده‌اند، همین موضوع هم روی بازی‌های لیگ تأثیر گذاشته است و تیم‌هایی هستند در این میان ضرر کردند. مهدی تاج به‌عنوان رئیس فدراسیون باید به این‌گونه موارد ورود کند و مسائل را حل کند؛ اما وقتی جدی گرفته نمی‌شود شاهد این هستیم که رفته‌رفته مشکلات داوران کشورمان زیادتر می‌شود.

 منبع:خبرگزاری مهر

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از