حالت تاریک
  • سه‌شنبه, 1403/03/01 شمسی | 2024/05/21 میلادی
یادداشت؛

ارزش‌های ناب انسانی و اسلامی در جامعه ایرانی

ارزش‌های ناب انسانی و اسلامی در جامعه ایرانی

عباس کشاورزیان، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی در یادداشتی اختصاصی نوشت: دو واژه ورزش و جوانان تلفیق ارزشمندی است که می‌توان بر پایه آن ارزش‌های ناب انسانی و اسلامی را در جامعه ایرانی نهادینه ساخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «مرآت»؛عباس کشاورزیان، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی در یادداشتی اختصاصی نوشت:جامعه‌پذیری به بیان ساده فرایندی است که در آن ارزش‌ها و هنجاری‌های یک جامعه از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. 

 در هر جامعه‌ای که این فرایند به هر دلیلی به طور کامل عملی نشود و یا به‌ کندی و با اختلال صورت گیرد، شاهد شکاف ارزشی و فکری در آن جامعه خواهیم بود. 

عوامل متعددی می‌توانند در فرایند جامعه‌پذیری اختلال ایجاد کنند که یکی از آن‌ها کاستی در عملکرد ساختارها و نهادهای مستقر است.

 ایران کنونی از جمله جوامعی است که در حال گذار از سنت به مدرنیته است و این فرایند چندوجهی و تاریخی آثار عمیق و گسترده‌ای بر اجتماع می‌گذارد که یکی از آن‌ها ایجاد اختلال در انتقال الگوهای فکری، ارزشی و رفتاری است. 

بر همین اساس امروز شاهد احساسات و رفتار متفاوت و حتی متضاد بین نسل‌ها و دهه‌های سنی هستیم که به‌شدت در حوزه‌های مختلف از جمله آسیب‌های خانواده و روابط مختل عاطفی و اجتماعی محسوس و بسیار پرواضح در مسئله حجاب نمایان است. 

در چنین جامعه‌ای نهادهای مستقر وظیفه خطیر مبتنی بر حراست از ارزش‌ها و هنجارها و انتقال متناسب آن به نسل‌های آتی را عهده دارند.

بنابراین «جامعه‌پذیری» یا همان انتقال ارزش‌ها و هنجارها به نسل‌های بعدی رسالت مهمی است که بر عهده ساختارها و نهادهای اجتماع به‌خصوص دستگاه‌هایی است که با جوانان نوجوانان و کودکان در ارتباط هستند و وظیفه دارند با توجه به جامعه مخاطب و ویژگی‌های آن با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله هنر، رسانه، ورزش و.... به این مهم بپردازند.

 از جمله این نهادها وزارت ورزش و جوانان و نهادهای مرتبط با آن «سازمان تربیت‌بدنی» است؛ دستگاهی که غالب جامعه مخاطب آن را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند و از میدان‌هایی است که می‌تواند در زمینه درونی‌سازی ارزش‌ها و هنجارها بسیار مؤثر باشد.

 هر چند در ورزش حرفه‌ای با همه چالش‌ها قهرمانان ما، مرزبان ارزش‌های بانوی مسلمان ایرانی بوده‌اند؛ اما در همین عرصه نیز نتوانسته‌ایم الگوهای درخشانی را برای دخترانِ کودک و نوجوان جامعه ارائه کنیم.

در ورزش همگانی نیز امروز شاهد شکل‌گیری گروه‌های کوهنوردی، دوچرخه‌سواری و... هستیم که بستر بسیار مناسبی برای فعالیت‌های اصیل فرهنگی و تربیتی است، ولی آنچه در این گروه‌های غالب است، ترویج روابط عاطفی خارج از چارچوب و مخاطره‌آمیز برای اعضا است.

ورزش و جوانان تلفیق ارزشمندی است که می‌توان بر پایه آن ارزش‌های ناب انسانی و اسلامی را در جامعه ایرانی نهادینه ساخت و آینده این مرز و بوم را از امنیت، انسانیت، زیبایی و رشد لبریز کرد.

اکثر تحقیقات صورت گرفته در جامعه نشان می‌دهد که بیشتر افراد شرکت ‌کننده در ورزش نه‌تنها حجاب را مانع از ورزش کردن نمی‌دانند، بلکه آن را فرصتی برای شکوفایی خود می‌دانند.

از این روی در توسعه و ترویج فرهنگ عفاف و حجاب نباید تنها زنان مخاطب قرار گیرند و نقش و مسئولیت مردان فراموش شود، بلکه باید عفاف و حجاب به‌عنوان امری که به هر دو جنس زن و مرد مربوط می‌شود، تلقی شود و فضای فرهنگی و ورزشی جامعه باید به نحوی ساخته شود که افراد به‌صورت طبیعی در آن فضا به رعایت حجاب و عفاف رغبت کنند و به آن عادت کنند.

یادداشت:عباس کشاورزیان، کارشناس ارشد جامعه‌شناسی

منبع: خبرگزاری تسنیم

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از