حالت تاریک
  • پنج‌شنبه, 1402/09/16 شمسی | 2023/12/07 میلادی
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان:

سهام‌ عدالت متوفیان طبق زمانبندی انتقال می‌یابد

سهام‌ عدالت متوفیان طبق زمانبندی انتقال می‌یابد

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان گفت: وراث دقت نظر داشته باشند بر اساس زمان‌بندی اعلام شده و طبق سال فوت متوفیان نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند.

علیرضا دیانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی «مرآت» در رابطه‌ با جزئیات انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث، گفت: سهام عدالت یکی از سیاست‌های حمایتی و اقتصادی دولت از اقشار مختلف جامعه بود که از دولت نهم اجرای این طرح آغاز شد.


مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان در ادامه افزود: در استان سمنان حدود ۳۵۰ هزار نفر سهامدار هستند که به دو روش مستقیم و غیرمستقیم ثبت‌نام کرده و از این تعداد حدود ۲۲۰ هزار نفر روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند.


وی همچنین با اشاره به ساماندهی سهام عدالت متوفیان بعد از ۱۸ سال بلاتکلیفی افزود: از سال ۱۳۸۴ تاکنون بسیاری از افراد سهامدار فوت کرده‌اند که می‌بایست سهام این افراد به عنوان بخشی از اموال و دارایی متوفیان به وراث آنها انتقال یابد.


این مقام مسئول با اشاره به فوت بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار سهامدار طی این سال‌ها در کل کشور ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود که تعداد ۱۵ میلیون نفر وراث این تعداد متوفی است که سازمان بورس اوراق بهادار به‌عنوان متولی انتقال سهام عدالت این افراد را از طریق سامانه میراث برعهده گرفته است.


وی در خصوص نحوه انجام کار توسط وراث، توضیح داد: یک نفر به نمایندگی از طرف وراث هر خانواده که دارای کد بورسی است می‌تواند وارد سامانه شده و با ارائه اصل گواهی انحصاروراثت و سایر مدارک مورد نیاز به شعب منتخب مراجعه و تشکیل پرونده دهد تا سایر کارها به‌صورت برخط انجام می‌شود.


دیانی از واریز سودهای انباشته شده متوفیان از زمان فوتشان تاکنون در بهار سال آینده خبر داد و گفت: پس از تعیین تکلیف بخش عمده‌ای از پرونده‌های متوفیان سودهای انباشته شده بر اساس سهم‌الارث ذکر شده در گواهی حصروراثت به‌حساب شماره شبای درج شده در سامانه سجام واریز خواهد شد.


این مقام مسئول به‌تمامی شهروندان توصیه کرد که نسبت به دریافت کد بورسی اقدام کنند؛ اما تأکید کرد که در حال حاضر برای تشکیل پرونده و تقسیم سهام عدالت متوفیان نیاز به سجامی بودن تمام وراث نیست و تنها نماینده‌ای که وارد سامانه می‌شود باید دارای کد بورسی باشد.


مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان سمنان خاطرنشان کرد: حتماً وراث دقت نظر داشته باشند بر اساس زمان‌بندی اعلام شده بر اساس سال فوت متوفیان نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند و قبل از زمان اعلام شده امکان هیچ‌گونه اقدامی وجود ندارد.


بنا به گفته دیانی، مردم دقت کافی داشته باشند و به پیامک‌های جعلی توجه نکنند، هیچ پیامکی برای وراث ارسال نخواهد شد و همچنین در حال حاضر ثبت‌نام سهام عدالت جدید انجام نمی‌شود.


وی اذعان داشت: وراث برای اطلاع از آخرین وضعیت پرونده خود می‌توانند به سامانه درگاه یکپارچه به آدرسhttps://ddn.csdran.ir مراجعه کرده و یا برای آگاهی از نحوه انجام کار با شماره تماس ۳۳۳۴۵۶۴۴-۰۲۳ تماس بگیرند.

 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از